Projekty

Zespół mieszkalno-usługowy, Katowice

Lokalizacja
Katowice, ul. Ligocka
Inwestor
Campus Sp z o.o.
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Andrzej Witkowski
Kacper Krok
Agata Pietrzak
Patrycja Lyszczyk
Urszula Wykrota
Łukasz Bonar
Dariusz Gajewski
Dominik Koroś
Dominika Lorek
Powierzchnia całkowita
23149 m2
Powierzchnia zabudowy
3348 m2
Powierzchnia użytkowa
8678 m2
Projekt
2020
Opis
Kompleks czterech budynków o spójnej formie i zbliżonej skali swoją sylwetą wyróżni się w krajobrazie dzielnicy. Tarasowe ukształtowanie całego założenia jest wynikiem naturalnego spadku terenu w kierunku północnym. Ogólnodostępny, wewnętrzny dziedziniec przyjął formę kaskadowego ogrodu. Jego obrys podkreślony elewacjami budynków jest konsekwencją nieregularnego kształtu działki. Poszczególne części ogólnodostępnej przestrzeni wiążą się z funkcjami przylegających doń parterów. Wśród naturalnej zieleni rozmieszczono miejsca odpoczynku, ogródek restauracyjny i plac zabaw.

Od frontu znajdują się dwa budynki usługowe: biurowiec i aparthotel.  Pomiędzy nimi umieszczono plac wejściowy. Podcienia parterów podkreślają wejścia do poszczególnych lokali handlowych i gastronomicznych. W głębi działki usytuowano budynki apartamentowe. Mieszkania w parterach zostały uzupełnione o przydomowe ogródki. Atrakcję najwyższych kondygnacji stanowią przestronne tarasy. Dostępne dla mieszkańców zielone dachy dodatkowo wiążą założenie z podmiejskim krajobrazem. Pod dziedzińcem i budynkami mieści się parking podziemny dla mieszkańców i gości.

Cegła w jasnych odcieniach użyta do licowania elewacji nadaje założeniu integralności i elegancji. Kształtowanie indywidualnego charakteru poszczególnych budynków ograniczono do rytmu podcieni i loggii, horyzontalnych linii tarasów i gzymsów, proporcji okien, stosowanych również dla podkreślenia narożników.