Projekty

PURO hotel, Katowice

Lokalizacja
aleja Korfantego 10, Katowice
Projekt
2019
Realizacja
2019 - 2022
Inwestor
Puro Hotels Sp. z o.o.
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Andrzej Witkowski
Marek Lewandowski
Sebastian Skrzeczyński
Dominik Koroś
Marcin Piotrowski
Łukasz Bonar
Justyna Boduch
Maria Mrowiec
Borys Moryl
Anna Nowakowska
Maciej Sewiołło
Anna Adamiecka
Powierzchnia użytkowa
8 126 m2
Powierzchnia całkowita
19 058 m2
Powierzchnia zabudowy
1 521 m2
Projekt wnętrz
DeSallesFlint
Kubatura
74 802 m3
Opis
PURO hotel**** będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo.

Od frontu widoczna będzie część wysoka licząca 14 kondygnacji. Od zachodu budynek zyska dwukondygnacyjny cokół odpowiadający wysokością sąsiadującej galerii sztuki BWA.

Bryła, zgodnie z planem miejscowym wytyczy nową pierzeję, która wzmocni wielkomiejski charakter ulicy.  Podium hotelu na poziomie parteru i pierwszego piętra pomieści ogólnodostępne funkcje, takie jak restauracja, kawiarnia, galeria sztuki czy sale konferencyjne. Kolejną kondygnację zajmie markowe PRISMA SPA z zewnętrznym tarasem. Dzięki temu obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom Katowic jak i gościom hotelowym.

Dwukondygnacyjny podcień akcentuje wejście główne i tworzy przyjazną przestrzeń dla pieszych.
Dynamikę i lekkość bryły podkreśla nadwieszenie części hotelowej. W jej wnętrzu mieści się 247 komfortowych pokoi.
Wrażenie otwarcia na miasto pogłębi tektonika frontowej fasady: plisowana, lustrzana powłoka ze szkła.

Ukształtowanie elewacji frontowej to ukłon w stronę pierwszych polskich wieżowców, tzw. „niebotyków”. Katowice i Górny Śląsk w okresie międzywojennym były prekursorami w budowie tych pionierskich budynków.

Również pozostałe fasady hotelu nawiązują do charakteru regionu, zwłaszcza ceglanej architektury Śląska. Oryginalny sposób jej układania utworzy na elewacjach charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Cegła to ponadczasowy materiał, który sprawi, że budynek wejdzie w twórczy dialog z tradycją i lokalnością.

Komfortowe wnętrza hotelu Puro wzbogacą lokalne motywy zaczerpnięte ze śląskiej kultury. Współczesny design będzie połączony z kunsztownym rzemiosłem i sztuką współczesną. Za projekt wnętrz odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint, która współpracuje z siecią hoteli PURO, tworząc ich unikalny klimat.

Katowicki hotel wyróżni przestronne lobby, które efektownie łączy główne wejście od strony alei Korfantego i wnętrze hotelu z pasażem od strony zachodniej. Goście po przekroczeniu progu znajdą się w imponującym, dwukondygnacyjnym wnętrzu. Otwarte przestrzenie połączą efektowne schody w formie dynamicznej stalowej rzeźby.

Naturalną kontynuacją wnętrz będą zewnętrzne tarasy. Zaprojektowane w charakterze ogrodów utworzą zielone enklawy w śródmiejskiej zabudowie.

Taras na dachu wraz ze skybarem na najwyższej kondygnacji zapewni wyjątkową strefę rozrywki i relaksu z unikalnym widokiem na panoramę miasta.