Projekty

Hotel Diament Plaza, Katowice

Lokalizacja
ul. Dworcowa, Katowice
Inwestor
Hotele "Diament"
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Dominik Koroś
Andrzej Witkowski
Marek Lewandowski
Sebastian Skrzeczyński
Łukasz Bonar
Justyna Boduch
Konstrukcja
firma inżynierska "STATYK"
Powierzchnia całkowita
9211 m2
Powierzchnia zabudowy
1491 m2
Powierzchnia użytkowa
6676 m2
Kubatura
22035 m3
Projekt
2017
Realizacja
2021
Opis
Hotel Diament znajduje się w tym miejscu od dziesięcioleci, przed przebudową zajmował XIX wieczną kamienicę, stojącą w pierzei ulicy Dworcowej. Najstarsza część miasta w ścisłym centrum Katowic, naprzeciwko zabytkowego kompleksu dawnego dworca kolejowego w stylu Art Deco czyni tę lokalizację wyjątkowo atrakcyjną. Obecnie trwa przebudowa ulicy  i dawnego placu dworcowego na reprezentacyjną przestrzeń publiczną.

Inwestor postanowił wykorzystać potencjał sąsiedniej, pustej działki po dawnej zabudowie. Z połączenia historycznej części z nowym budynkiem powstał nowoczesny kompleks hotelowy ze 135 pokojami oraz programem towarzyszącym. Rozbudowa i zastosowane rozwiązania znacząco wpłynęły na komfort i jakość miejsca.

W nowej części powstała wygodna i reprezentacyjna strefa wejścia, kawiarnia z letnim ogrodem oraz restauracją. Na najwyższej kondygnacji znajdą się apartamenty z tarasami zapewniającymi widok na południowe dzielnice i kopułę katedry. W części podziemnej zaprojektowano część SPA oraz parking podziemny. Wewnętrzny dziedziniec został przekształcony w naturalny ogród. Zachowana, historyczna kamienica i nowe zabudowa łączą się w jeden kompleks hotelowy.

Ważnym założeniem było maksymalne powiązanie miejskiej przestrzeni publicznej z reprezentacyjnymi wnętrzami hotelowego parteru.

Na elewacjach nowej części użyto ręcznie formowanej cegły z zabytkowej cegielni Patoka. Charakterystyczny dla Śląska materiał ułożono w formę regularnej, głębokiej kraty, która wyraża strukturę funkcjonalną wnętrz akcentując podcień głównego wejścia i bramę wjazdową do części podziemnej. W połączeniu z odrestaurowaną z pietyzmem elewacją zabytkowej kamienicy starego hotelu tworzy wyrazisty mariaż historii ze współczesnością.