Projekty

Biblioteka Narodowa, Warszawa

Lokalizacja
Warszawa, Al. Niepodległości 213
Konkurs
I miejsce
Projekt
2015
Realizacja
2022
Inwestor
Biblioteka Narodowa, MKiDN
Autor
Konior Studio, Tomasz Konior
Współpraca
Instalacje: WhiteMoose, Eltrim Project
Zespół projektowy
Tomasz Konior
Dominik Koroś
Andrzej Witkowski
Marcin Piotrowski
Wojciech Przywecki
Michał Lipiec
Angelika Drozd
Mikołaj Zdanowski
Piotr Straszak
Katarzyna Sokołowska SOKKA
Wojciech Sokołowski SOKKA
Ewelina Bidzińska SOKKA
Michał Latko SOKKA
Marcin Maciejewski SOKKA
Konstrukcja
MES, Arkadiusz Jakubowski, PKBI
Wykonawca
Prochem S.A.
Powierzchnia użytkowa
9484m2
Kubatura
41 600m3
Nagrody
Nagroda Roku SARP 2023 w kat. Architektura Wnętrz Nagroda Property Design Awards w kat. Design-wnętrza 2023
Opis
Gmach Biblioteki Narodowej został zaprojektowany w latach 60 przez architekta Stanisława Fijałkowskiego wraz z zespołem. Zmieniające się przez lata wymagania dotyczące przechowywania i udostępniania zbiorów jak i warunków technicznych samego budynku wymusiły jego modernizację w zakresie czytelń i przestrzeni publicznych. W 2015 roku rozpisano dwuetapowy konkurs architektoniczny, który wyłonił zwycięską pracę autorstwa Konior Studio.

Już na etapie konkursu przeprowadzone analizy wykazały, że zunifikowany język modernistycznej architektury niesie ze sobą pewne ograniczenia. Modułowość i powtarzalność wprowadza uporządkowanie, ale bez postawienia akcentów we właściwym miejscu jednakowa przestrzeń pozostaje niezrozumiała i nieczytelna. Główną ideą stało się założenie, by budynek Biblioteki Narodowej, zachowując wszystkie swoje dotychczasowe zalety i modernistyczny charakter, stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. Postanowiliśmy nadać wnętrzom czytelni nową, właściwą hierarchię a poprzez użyte naturalne materiały podkreślić ich rangę. Najważniejszym miejscem nowych czytelń jest centralna przestrzeń umieszczona na przecięciu osi wejścia głównego oraz osi czytelń. Poszukując odpowiednich proporcji i skali zaprojektowano przykrytą świetlikiem, dwukondygnacyjną strefę w miejscu istniejącego dziedzińca V i wentylatorowni. W efekcie uzyskano nobilitującą, wysoką i rozświetloną światłem naturalnym przestrzeń, która nie tylko określa nowy charakter wnętrz ale staje się głównym punktem odniesienia.

Biblioteka Narodowa poza skarbnicą naszej wiedzy i tożsamości jest miejscem pracy czytelnika ze zbiorami. Priorytetem stało się spełnienie najwyższych parametrów akustycznych, oświetleniowych i ergonomicznych. Kluczowym aspektem budującym poczucie komfortu stała się również nowa aranżacja wewnętrznych patiów i otwarcie ich dla czytelników.