Projekty

Hotel Diament Plaza, Katowice

Lokalizacja
ul. Dworcowa, Katowice
Projekt
2017
Realizacja
2020
Inwestor
Hotele "Diament"
Autor
Tomasz Konior
Autorzy
Marek Lewandowski, Sebastian Skrzeczyński, Łukasz Bonar, Justyna Boduch
Konstrukcja
firma inżynierska "STATYK"
Powierzchnia użytkowa
6676 m2
Powierzchnia całkowita
9211 m2
Powierzchnia zabudowy
1491 m2
Kubatura
22035 m3
Opis
Hotel Diament znajduje się w ścisłym centrum Katowic, w strefie ochrony konserwatorskiej. Naprzeciwko niego znajduje się kompleks zabudowań starego dworca kolejowego, którego najstarsze elementy powstały w 1859 roku. Ten silny kontekst bardzo nas ciekawi. Im więcej zależności, tym bardziej projekt się uzasadnia. Przez lata ta ważna pierzeja ulicy Dworcowej była przerwana niezabudowaną działką. Inwestor postanowił wykorzystać jej potencjał i rozbudować od lat działający hotel. Zamierzeniem było zwiększyć komfort i liczbę pokoi. Chcieliśmy to zrobić w zgodzie z oczekiwaniami inwestora, ale również, jak mawiał profesor Witold Korski, „z szacunkiem dla otoczenia, ale bez kompleksów”.

W efekcie powstała wygodna i reprezentacyjna strefa wejścia, prawie sto nowych pokoi, parking podziemny oraz wiele funkcji towarzyszących podnoszących standard i wzbogacających ofertę. Na najwyższej kondygnacji będą apartamenty z tarasami, pięknym widokiem na południowe dzielnice i kopułę katedry. Wewnętrzny dziedziniec stanie się ogrodem. Nowy budynek będzie połączony z istniejącą pięciokondygnacyjną bryłą hotelu w jeden organizm. We wnętrzu właściwie zaciera się podział na stare i nowe. Oba budynki będą miały podobny wystrój. Przestronne wejście znajdzie się w nowym skrzydle, cały parter starego budynku zajmie zaś restauracja.

Ważna jest relacja z ulicą i starym placem dworcowym, chcemy jak najbardziej otwierać hotel, aby przestrzeń publiczna wchodziła do wnętrza a hotel otwierał się na przestrzeń publiczną, zapraszając przechodniów.

Materiały wiodące w projekcie to cegła jako bardzo śląski materiał. Na elewacji tworzy regularną, ażurową strukturę, oprawę dla dużych okien. Szkielet jest żelbetowy. We wnętrzach będą zastosowane naturalne i sprawdzone materiały: kamień i drewno