Projekty

PURO hotel, Katowice

Lokalizacja
aleja Korfantego 10, Katowice
Projekt
2019
Realizacja
2019 - 2022
Inwestor
Puro Hotels Sp. z o.o.
Autor
Tomasz Konior
Zespół projektowy
Marek Lewandowski, Sebastian Skrzeczyński, Dominik Koroś, Marcin Piotrowski, Łukasz Bonar, Justyna Boduch, Maria Mrowiec, Borys Moryl, Anna Nowakowska, Maciej Sewiołło, Anna Adamiecka
Powierzchnia użytkowa
8 126 m2
Powierzchnia całkowita
19 058 m2
Powierzchnia zabudowy
1 521 m2
Projekt wnętrz
DeSallesFlint
Kubatura
74 802 m3
Opis
PURO hotel będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo. Projekt jest próbą wykreowania wielkomiejskiej architektury o maksymalnie otwartym i ogólnodostępnym charakterze.

Nowoczesność wpisana z szacunkiem w lokalny kontekst to znak rozpoznawczy marki Puro. Tak będzie również w Katowicach. Projekt hotelu nawiązuje do założenia „Ściany zachodniej” alei Korfantego, na które składają się niskie i rozłożyste pawilony oraz wysokie obiekty, niektóre o statusie ikon polskiej architektury. Od alei widoczna będzie część wysoka licząca 14 kondygnacji i 56 metrów. Od zachodu budynek zyska dwukondygnacyjny cokół odpowiadający wysokością sąsiadującej galerii sztuki BWA.

Kluczową decyzją było maksymalne przybliżenie budynku do alei Korfantego. Jego bryła, zgodnie z planem miejscowym wytyczy nową pierzeję, która przyczyni się do wykreowania ulicy o wielkomiejskim charakterze. Podium hotelu na poziomie parteru i pierwszego piętra pomieści ogólnodostępne funkcje, takie jak restauracja, kawiarnia, galeria sztuki czy sale konferencyjne. Dzięki temu obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom Katowic jak i gościom hotelowym.

Otwarty na miasto cokół będzie również maksymalnie transparentny – stąd witryny w poziomie parteru i ich kontynuacja na pierwszym piętrze, zarówno od strony alei, jak i tylnej elewacji. W przyszłości powstanie tam kolejny obiekt oraz kontynuacja pasażu.

Dwukondygnacyjny podcień akcentuje wejście główne i tworzy przyjazna przestrzeń dla pieszych.

Dynamikę i lekkość bryły podkreśla nadwieszenie części hotelowej. W jej wnętrzu mieści się 247 komfortowych pokoi.

Wrażenie otwarcia na miasto pogłębi tektonika frontowej fasady: plisowana, lustrzana powłoka ze szkła. Dzięki plisom każdy pokój zyska okazały, w pełni przeszklony wykusz z panoramicznym oknem.

Ukształtowanie elewacji frontowej to ukłon w stronę pierwszych polskich wieżowców, tzw. „niebotyków”. Katowice i Górny Śląsk w okresie międzywojennym były prekursorami w budowie tych pionierskich budynków. Charakterystyczne jest podkreślenie wertykalnej artykulacji fasad poprzez zastosowanie pionowych lizen ujmujących okna w rytm strzelistych pasów. W projekcie hotelu Puro mamy do czynienia z dalekim przetworzeniem tego motywu w formie szklanych wykuszy.

Również pozostałe fasady hotelu nawiązują do charakteru regionu, zwłaszcza ceglanej architektury Śląska. Postawiliśmy na cegłę o stonowanym, ciemnografitowym kolorze. Oryginalny sposób jej układania utworzy na elewacjach charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Cegła to ponadczasowy materiał, który sprawi, że budynek wejdzie w twórczy dialog z tradycją i lokalnością.

Komfortowe wnętrza hotelu Puro wzbogacą lokalne motywy zaczerpnięte ze śląskiej kultury. Współczesny design będzie połączony z kunsztownym rzemiosłem i sztuką współczesną. Za projekt wnętrz odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint, która współpracuje z siecią hoteli Puro, tworząc ich unikalny klimat.

Architekci z Konior Studio współpracują z zagranicznym partnerem na każdym etapie projektu. To w śląskiej pracowni powstał zamysł głównego lobby hotelowego, które biegnie na wskroś przez budynek. Dzięki temu aleja Korfantego zyska nowe efektowne połączenie we wnętrzu hotelu z pasażem na tyłach obiektu. Goście po przekroczeniu progu znajdą się w imponującym holu wysokim na dwie kondygnacje. Ogólnodostępne kondygnacje połączą efektowne schody w formie dynamicznej stalowej rzeźby.

We wnętrzu hotelu Puro będą dominować surowe materiały: beton, cegła, drewno i stal.

Sieć Puro oferuje gościom doskonałe położenie swoich hoteli w centrach miast. Taka lokalizacja to wyzwanie, by wykreować przyjazną przestrzeń bliską naturze. Wiszące ogrody w katowickim Puro utworzą zjawiskową, zieloną enklawę w śródmiejskiej zabudowie.

Niższy ogród powstanie na dachu podium od strony zachodniej, będzie więc odseparowany od ruchliwej alei, zapewniając ciszę i spokój. Ten zielony taras, położony na poziomie drugiego piętra, uzupełni część rekreacyjną hotelu, dzięki temu goście zyskają dodatkową możliwość aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu.

Na szczycie budynku powstanie jego największa atrakcja – ogród górny. Jedyny w swoim rodzaju zielony taras połączony spiralnymi schodami z umieszczonym poniżej sky barem zapewni wyjątkową strefę rozrywki i relaksu.